Kostolík Nanebovzatia Panny Márie bol postavený v roku 1909 v dobovom novogotickom slohu ovplyvnenom prvkami alpskej architektúry.
Architekt stavby Mikuláš Rauter, známy tiež pod pseudonymom Nicoletto, kaplnku naprojektoval ako jednoloďovú sakrálnu stavbu s celkovou dĺžkou 16 m. Výška stropu dosahuje 10 metrov a celý kostol je vysoký 25 metrov. Kaplnku slávnostne posvätil nitriansky biskup Viliam Batthányi 15. augusta 1909 na sviatok Nanebovzatia Panny Márie, ktorej patrocinium kaplnka nesie až do dnes.
Vo veži sa nachádzajú tri zvony. Prvý z nich má patrocinium Nanebovzatia Panny Márie a pochádza z roku 1909. Ďalšie dva boli inštalované o čosi neskôr v roku 1926 a zasvätené sú sv. Ladislavovi a sv. Štefanovi. Neskôr výzdobu rozšírila i z dreva vyrezávaná krížová cesta od rezbárskeho majstra Jozefa Pekaru z Rajeckých Teplíc, tvorcu najväčšieho nášho dreveného slovenského pohyblivého betlehemu v Rajeckej Lesnej.
Pred kostolíkom Nanebovzatia Panny Márie je ako spomienka na obyvateľov Rajeckých Teplíc, ktorí padli na frontoch prvej svetovej vojny, umiestnený pamätník vojakom padlým v 1. sv. vojne. O jeho vybudovanie sa po skončení prvej svetovej vojny rozhodujúcou mierou pričinili hlavní iniciátori – starosta a správca kúpeľov Ladislav Hauser a notár Bohdan Vilček, ktorí jeho realizáciu zastrešili i finančne.Jeho autor, žilinský sochár Jozef Blažek, ho vyhotovil v štýle kamenného vojenského stĺpu.
Na vrchnej časti tabúľ je vytesaný latinský nápis Pro patria et Libertate – Za slobodu a vlasť. Vrch je zakončený figurálnou kompozíciou osadenou na štvorcovom podstavci znázorňujúcou štyri krížne sediace levy – symbol vojny nesúce na svojich pleciach misku s večným ohňom symbolizujúcu pietu a trvalú pamiatku na padlých občanov Rajeckých Teplíc.