Náučný chodník „Rajecké Teplice – Porúbka“ prechádza cez malebné územie Rajeckej doliny a to popri prírodnej pamiatke Poluvsianska skalná ihla do prírodnej rezervácie Slnečné skaly až k prírodnej pamiatke Turská skala. Poluvsianska skalná ihla, ktorá je vysoká približne 15 m, vznikla oddelením eróznymi procesmi ako mráz a voda od masívu Slnečných skál. Tie sú vzhľadom na výskyt veľkého množstva vysokých vertikálnych vežovitých a stĺpovitých úlomkov vyhľadávaným miestom skalolezcov a začínajúcich horolezcov. Turská skala je zas vzorovým príkladom tzv. obtočníka, pretože vznikla oddelením od Slnečných skál vplyvom meandrovania rieky Rajčanky. V blízkosti Poluvsianskej skalnej ihly sa nachádza aj dom, kde vyrastal Jozef Gabčík - jeden z hrdinov operácie Antropoid. Viac o tejto významnej historickej udalosti sa dozviete z informačnej tabule pri pamätníku Jozefa Gabčíka.
Viete, že?
V prírodnej rezervácii Slnečné skaly sa vyskytujú chránené druhy kveteny ako napr. horec Clusiov, poniklec slovenský, podkovka chochlatá, či smrečinec plazivý. Skalné štrbiny sú zas prirodzeným miestom výskytu netopierov, ako napr. večernice tmavej.
Ako sa tam dostať? Trasa s dĺžkou 5,6 km a 300 m prevýšením začína v Rajec- kých Tepliciach na parkovisku oproti kúpalisku Laura. Nenáročná až stredne náročná prehliadka pri miernom tempe trvá 3 – 4 hod. Náučný chodník je značený zelenou značkou.
Skalný budzogáň je jedinečný skalný útvar, ktorý má podobu zovretej päste a je vysoký približne 12 m. Z geologického aj geomorfologického hľadiska ho možno považovať za neuveriteľný a fenomenálny prírodný úkaz. Z vedeckého aspektu sa jedná o skalnú trosku vypreparovanú erozívnou činnosťou mrazu a vody. Dovedie vás k nemu náučný chodník, ktorého tabule detailne popisujú prírodné prostredie okolia a tiež zaujímavú legendu. Tá hovorí, že v minulosti na mieste, kde dnes stojí Budzogáň rástlo mohutné stromisko Hromodub. Jedného dňa okolo neho prechádzal obor a ten sa rozhodol, že si z neho vyrobí budzogáň. Keď si unavený zdriemol, miestni obyvatelia mu natreli nohy miazgou, ktorú si vždy zbierali do zásoby. Keď obor zistil, že sa nemôže hýbať, veľmi sa nahneval, z celej sily zapichol budzogáň do zeme, preklial ho a z budzogáňa sa stala skala, ktorá tam stojí dodnes.
Viete, že?
Tento výtvor prírody sa zaradil medzi 7 najkrajších prírodných krás Slovenska.
Ako sa tam dostať? K Budzogáňu vás dovedie zelená značka náučného chodníka o dĺžke cca 7 km a prevýšení 450 m priamo z Rajeckých Teplíc. Pomalou a pohodlnou pešou chôdzou dosiahnete cieľ za asi 2 hodiny. Kratšia trasa na budzogáň vedie z obce Zbyňov. Začnete žltou turistickou značkou a pokračovať budete zelenou značkou náučného chodníka a za približne hodinu prídete k tomuto nádhernému skalnému unikátu.